Тема уроку:МУЗИКА
ПОЛЬСЬКОГО НАРОДУ.
Мета:
1.Поглибити знання учнів про творчість Фрідеріка
Шопена.
2.Розвивати
вокально-хорові навички, творчі виконавські здібності.
3.Виховувати
почуття співпереживання, прищеплювати музичний смак, розвивати інтерес до
творчості польського народу.
Місце проведення уроку: комп’ютерний клас.
Обладнання уроку: тексти
пісень для роботи, засоби мультимедіа, музичний інструмент акордеон, електронний
посібник «Музичне мистецтво», портрет Фрідеріка Шопена.
Тип уроку: комбінований урок з використанням
комп’ютерних і інтерактивних технологій.
План уроку:
І. Організація класу.
2.Привітання:
«Любі хлопчики й дівчатка» О.Гумінської.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Вступ.
Демонстрація польської народної пісні „Зозуля”
ІV. Українська народна пісня «Женчичок -бренчичок» - слухання.
Прослухайте польську народну пісню «Жайворонок» і визначте її характер.
Демонстрація польської народної пісні „Зозуля”
Творчість Ф. Шопена. Мазурки
Велику увагу Шопен приділив мазуркам. Він – автор близько 60 мазурок.
Прослухайте одну з мазурок Фрідеріка Шопена і спробуйте зрозуміти образний зміст твору.
Демонстрація української народної пісні „Женчичок-бренчичок”
Пригадайте українську народну пісню «Женчичок-бренчичок» і порівняйте її з мазуркою Ф. Шопена.
Караоке. Українська народна пісня «Женчичок-бренчичок»
Підсумки уроку
ІV. Українська народна пісня «Женчичок -бренчичок» - слухання.
Прослухайте польську народну пісню «Жайворонок» і визначте її характер.
Демонстрація польської народної пісні „Зозуля”
Творчість Ф. Шопена. Мазурки
Велику увагу Шопен приділив мазуркам. Він – автор близько 60 мазурок.
Прослухайте одну з мазурок Фрідеріка Шопена і спробуйте зрозуміти образний зміст твору.
Демонстрація української народної пісні „Женчичок-бренчичок”
Пригадайте українську народну пісню «Женчичок-бренчичок» і порівняйте її з мазуркою Ф. Шопена.
Караоке. Українська народна пісня «Женчичок-бренчичок»
Підсумки уроку
VІ. Поспівка.
VІ. Українська народна пісня «Женчичок-бренчичок» -
розучування.
VІІ. Підсумок уроку.
Хід уроку:
1.Вступ. Польща – країна високої
культури
На заході України проходить кордон
із Польщею. Так склалося історично, що Польща та Україна мають багато
спільного. Не знаючи польської мови, ми можемо її зрозуміти на слух; у діалекті
західних районів України часто зустрічаються польські слова.
Польща – країна високої культури.
Вона дала світові астронома Миколу Коперніка, письменника Генріха Сенкевича,
поета Адама Міцкевича, композитора Фрідеріка Шопена, художника Яна Матейко,
фізика Марію Складовську-Кюрі. Польський народ дбайливо оберігає пам’ять про
великих людей своєї країни.
Музичне мистецтво Польщі бере
початок із фольклору, народних пісень і танців.
Представником музичної культури
Польщі є геніальний композитор, піаніст, засновник польської класичної музики
Фрідерік Шопен — гордість і слава польського народу, один із найулюбленіших
композиторів світу.
Шопен дуже любив польські народні
пісні й танці і часто звертався до них у своїй творчості.
Мазурка — це польський
народний танець, який виник понад триста років тому в одній з областей Польщі —
Мазовії. Характерною рисою мазурки є її тридольний розмір і веселий, бравурний
характер мелодії. Виконують танець парами.
У ХІХ ст. народна мазурка набула
шляхетності, блиску і стала одним з найпопулярніших бальних танців.
Майстерно написані мазурки Шопена
розраховані на концертне виконання. Вони мають різний характер: від веселих
сільських, гордих бальних танців до ліричних, навіяних почуттям туги за
Батьківщиною. Деякі мазурки Шопена дуже картинні. Недарма сам композитор назвав
їх «образками», в перекладі з польської – «картинки».
Слухання. Ф. Шопен.
Мазурка ля мінор
Аналіз прослуханого
твору
Мазурка ля мінор, яку ми
прослухали, пов’язана з образами батьківщини. Спочатку звучить задумлива, сумна
мелодія. Та ось уже звучить веселий, запальний сільський танець. І акцент на
третій долі такту нагадує притупування в танку.
Потім знову повертається перша тема
– ніжна, граціозна, наповнена задумливим сумом.
Розучування української
народної пісні „Женчичок-бренчичок”
У мазурці Ф. Шопена та українській
народній пісні «Женчичок-бренчичок» є багато спільного: тридольність,
танцювальність, граціозність. Це дає
можливість зробити висновок про взаємовплив і взаємозбагачення музики
українського та польського народів.
Розучіть і проспівайте українську
народну пісню „Женчичок-бренчичок”.
Сьогодні ми познайомилися з
особливостями музики польського народу,
глибше поринули у світ музики
засновника польської класичної музики Фрідеріка Шопена.
Немає коментарів:
Дописати коментар